Već dugo se u Beogradu javljaju problemi sa promenom naziva ulica. Neke od ulica su na primer dobijale nazive po Makedoncima koji su držali gostionice u toj ulici; Mekenzijeva po Englezu koji je zakupio zgrade tog dela grada i potom ih poklonio Beogradu i drugo. Često vidimo da se i pored jednog naziva iznad ili ispod nalaze još tri koja su ili iz prethodnih ili možda naznaka budućih vremna. Takođe zapaženo je da je i kod prosečnog građanina potrebno da zna makar po dva naziva ulice kako bi mogao da se sporazume sa prolaznikom u cilju pronalaženja prave adrese.
Ove zabune stvaraju stres verovatno već u par generacija ali se ništa konkretno po tom pitanju ne rešava. U Beogradu se pojavila inicijativa Vlade za registraciju svih imena i njihovih eventualnih promena ali table se prethodnim nazivima se ne skidaju i uglavnom se novi nazivi samo dodaju.
Tipičan slučaj je sa bulevarom despota Stefana koji na pojedinim zgradama još uvek baštini ime ulice 29. novembra, ime koje je nosio za vrem Socijalističke Jugoslavije. Pre svega zna se da se imena ulice menjaju shodno sa promenom vlasti ali da li to ide u prilog turistima koji posećuju našu zemlju, naravno u sve većem broju.? Kada dođe do promene imena ulice dogodi se da se ubrzo vrati staro, ono koje je zapravo do tada ostalo u pamćenju („zato što su navikli“), preko novih naziva ulica prelepe se stara i tako u krug.
Ali zašto? Da li će doveka ostati pitanje imena pojedinih ulica zanima i nas, a ovde istaknuti komentari samo ukazuju na to da se ljudi ne slažu kako sa starim tako ni sa novi nazivima?.
Vaši komentari i kritike su dobrodošli.
コメント